Smart Implant Fibaro 0

Dotarły do nas najnowsze moduły Fibaro - Smart Implant.

Jest to następca popularnego Universal Binary Sensor. Podstawowe różnice:

  • 2 wejścia, które mogą pracować jako binarne (0/1) bądź analogowe
  • 2 wyjścia, które nie są już tylko spięte z wejściami. Możemy nimi sterować również za pomocą komend Z-Wave. Wyjście wzbudza się poprzez sprzęgnięte z nim wejście bądź komendę Z-Wave
  • wbudowany czujnik temperatury
  • Obsługa do 6 przewodowych czujników Dallas (DS18B20)
  • Najnowszy protokół Z-Wave Plus wraz z normą S2

 Urządzenie prezentuje się w interfejsie Fibaro w następujący sposób

Smart Implant

Pierwsze co nam się rzuca w oczy to dodanie urządzenia tak naprawdę jako moduł typu switch. Przy pomocy parametrów możemy określić czy pracuje tylko jako czujnik (wtedy zmienimy ikony na "czujnikowe"), możemy zablokować możliwość zmiany jego stanu itp.

Wniosek - pomimo, że fizycznie posiadamy 2 wejścia oraz 2 wyjścia najczęściej będziemy stosować urządzenie w 3 "wariantach":

  • 2 wejścia
  • 2 wyjścia
  • 1 wejście 1 wyjście

Oczywiście czasem nie będzie nam przeszkadzać "ingerencja" czujnika w nasze wyjście.

Idealnym zastosowaniem będą systemy alarmowe, sterowanie napędami bramowymi. Z wykorzystaniem tego urządzenia będziemy mogli sprawdzić stan bramy/alarmu i jednocześnie wysłać komendę aby ruszyć bramę/sterować alarmem. W Universal Binary Sensorze brakowało właśnie tych sterowalnych wyjść (tym były one spięte bezpośrednio z wejściami, jak w Smart Implant jednak bez możliwość zmiany stanu wyjścia).

Po testach musimy przedstawić jeszcze jedno spostrzeżenie. Wbudowany czujnik temperatury ma skłonność do zawyżania odczytów (może wina tylko testowego egzemplarza). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wpiąć nawet w pobliżu urządzenia dodatkowego czujnika Dallas. Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - unikamy przekłamań temperaturowych z racji na wydzielane ciepło przez same urządzenie.

Produkt na pewno ciekawy znajdujący swoje zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie chcemy uzyskać prosty odczyt oraz zarazem mieć możliwość wysterowania czegoś (beznapięciowo). 

https://www.z-wave.pl/pl/p/Smart-Implant-Fibaro-Z-Wave-Plus-FGBS-222/708

Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół AdMax

www.z-wave.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl