Nowy producent, urządzenia Z-Wave. NorthQ 0

Nawiązaliśmy współpracę z duńskim producentem NorthQ. Wprowadzamy do sprzedaży innowacyjne liczniki energii elektrycznej, gazu. W tym artykule chcieliśmy Państwu zaprezentować te urządzenia oraz podzielić się naszymi wnioskami wyciągniętymi w trakcie testów.

Zacznijmy od licznika zużycia energii elektrycznej Q-POWER (zasada działania miernika gazowego będzie bardzo zbliżona). Urządzenie prezentuje się następująco:

Jak widać urządzenie składa się z głównej jednostki („pudełka” wielkość paczki papierosów) oraz sondy pomiarowej, która odpowiednio zlicza impulsy). Moduł zasilany jest dwoma paluszkami (AA).

 

Urządzenie można zamontować zarówno na tradycyjne, mechaniczne (analogowe) liczniki energii jak i te nowsze – cyfrowe. Licznik mechaniczny posiada na swojej tarczy zakreskowane miejsce, które oznacza impuls. Analogicznie w przypadku licznika cyfrowego - posiada on diodę LED, która zostaje wzbudzona i generuje impuls. Na obudowie licznika znajduje się stosowna informacja odnośnie ilości impulsów/kWh (parametr ten będzie potrzebny do „kalibracji” urządzenia Z-Wave).

W przypadku wersji mechanicznej (analogowej) sondę pomiarową przyczepiamy na centralnym punkcie tarczy pomiarowej, natomiast w przypadku wersji cyfrowej na punkcie LED. Producent dostarcza dedykowane przezroczyste nalepki na licznik, aby dokładnie nakleić sondę, także montaż urządzenia można określić jako prosty, bezinwazyjny (a na pewno prostszy niż w przypadku np. mierników Z-Wave od Aeon’u, gdzie już trzeba mieć drobną wiedzę elektryczną, aby odpowiednio zainstalować urządzenie w skrzynce rozdzielczej).

Poniższe zdjęcia przedstawiają etapy podłączenia urządzenia realizowane w trakcie naszych testów.

W pierwszym kroku naklejamy dedykowaną wlepkę, tak aby linie skrzyżowały się na diodzie LED. Na naklejce widać charakterystyczne 2 pionowe linie (ciągłą oraz kreskowaną). Odpowiedniki tych linii znajdują się również na sondzie.

Sondę przyklejamy tak aby linie z naklejki połączyły się z tymi na urządzeniu oraz aby linia horyzontalna przebiegała przez wycięty „ząbek” – efekt finalny:

Jak widać samo podłączenie jest naprawdę proste i można to wykonać bez żadnej wiedzy elektrycznej. Poniżej przedstawiamy również poglądowe podłączenie urządzenia do licznika mechanicznego (z tarczą).

Zalecamy umieścić urządzenie na zewnątrz skrzynki licznikowej (zamknąć w jakiejś plastikowej puszce). Metalowa skrzynka licznikowa będzie skutecznie blokować zasięg Z-Wave, co jest całkowicie normalne (tzw. klatka Faraday’a).

Po zainstalowaniu urządzenia jedyne co nam pozostaje to dodać je do centrali Z-Wave (co zalecamy robić w pobliżu centrali) i wprowadzić odpowiednie parametry (które będą określać przelicznik impulsów na kWh oraz typ licznika – analogowy/cyfrowy). W naszym wypadku musieliśmy zmienić tylko rodzaj licznika. Default’owy przelicznik impulsów (parametr 1) ustawiony jest na 10000. Określa on ile impulsów x 10 oznacza 1kWh. Z racji, że nasz licznik wykonuje 1000imp/kWh parametr ten ustawiony jest poprawnie.

Zmienić musieliśmy tylko parametr 2 – rodzaj licznika. Default’owo ma on wartość 2 i odpowiada to mechanicznemu licznikowi. W celu wybrania licznika cyfrowego ustawiamy parametr na wartość 1 i to właściwie tyle z podstawowej konfiguracji urządzenia. Teraz mamy już poprawnie działające urządzenie w interfejsie. Ewentualnie przy pomocy parametru 9 możemy jeszcze wpisać do urządzenia aktualny stan licznika, aby wartości się pokrywały.

W przypadku Very urządzenie dodaje się jako Generic Device jednak wystarczy zdefiniować inne pliki .xml od mierników elektrycznych i wszystko pracuje prawidłowo.

Aby edytować urządzenie przechodzimy w jego opcje klikając symbol „>” a następnie przechodzimy do ustawień zaawansowanych „Advance”. Tam musimy przypisać inne pliki do urządzenia (aby określić je jako miernik elektryczny), zgodnie z poniższym zdjęciem (wpisujemy D_PowerMeter1.xml oraz D_PowerMeter1.json).

W kolejnym kroku przechodzimy na górze do zakładki „New Service” i klikamy przycisk „Reload Engine” w celu restartu interfejsu. Po chwili na liście urządzeń pojawi się już w odpowiedni sposób nasze urządzenie.

W przypadku centrali Fibaro urządzenie prezentuje się następująco i również pracuje prawidłowo.

Przejdźmy teraz do licznika gazowego Q-GAS. Tak jak wcześniej zostało wspomniane zasada jego działania jest bardzo zbliżona. Urządzenie również zlicza impulsy generowane przez tradycyjne licznik gazu. Wyróżniamy dwa typy liczników (o dwóch różnych sposobach generacji impulsów). Tzw. „Silver Spot” czyli liczniki, które w odpowiedniej sekcji zamiast 0 posiadają „srebrną plamkę”.

Silver Spot

Drugim typem jest indukcyjna generacja impulsów. W środku licznika na krążku znajduje się magnes. Przypinając w odpowiednim miejscu sondę (z wbudowanym kontaktronem) wzbudzana jest ona co pełen obrót krążka (generacja impulsu) co odpowiada określonemu zużyciu gazu.

Na naszym rynku bardziej popularne jest to drugie rozwiązanie (z magnetycznym krążkiem).

Samo urządzenie prezentuje się następująco (w zestawie są dwie różne sondy dla odpowiednich typów liczników).

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają instalację sond w zależności od typu licznika:

Licznik typu Silver Spot

Licznik z tarczą magnetyczną

 

W naszym przypadku licznik prezentował się następująco:

Jest to licznik dedykowany dla sondy indukcyjnej (z wbudowaną tarczą magnetyczną). Od spodu jest otwór do wprowadzenia i przyklejenia sondy.

Sam „generator” impulsów w powyższym liczniku wygląda następująco:

Q-Gas w interfejsie Very wyświetla się jako miernik elektryczny (nie ma zdefiniowanego .xml’a dla gazu – można go zrobić własnoręcznie ale wtedy będzie problem z wyświetlaniem urządzenia w aplikacjach mobilnych). Mi osobiście to nie przeszkadza – kWh odpowiadają po prostu m3 gazu. Całość działa poprawnie. Dodatkowo urządzenie jest zdefiniowane w Verze (posiada szablon), więc wprowadzone są już parametry urządzenia co ułatwia jego konfigurację.

Podobnie jak w przypadku licznika elektrycznego przelicznik impulsów odpowiadał tym default’owym. Jedynym parametrem jaki musieliśmy zmienić był rodzaj pomiaru (zmiana na ten indukcyjny). Określa go również parametr 2.

Po skonfigurowaniu urządzenie prezentuje się następująco:

Każdorazowe wykrycie impulsu przez sondę powoduje aktywację diody LED znajdującej się na sondzie (dzięki czemu widzimy czy całość pracuje prawidłowo).

W centrali Fibaro urządzenie prezentuje się następująco:

Co ciekawe miernik gazu również posiada zdefiniowany szablon, dzięki czemu nie musimy wpisywać jego parametrów ręcznie.

 

Urządzenia zrobiły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Ich największą zaletą jest prostota działania, montażu dzięki czemu charakteryzują się bardzo dużą uniwersalnością.

Przygotowaliśmy u nas w lokalu interaktywną wystawę tych urządzeń także zapraszamy do odwiedzin i obserwację działania urządzeń.

Licznik elektryczny: https://www.z-wave.pl/pl/p/Licznik-energii-NorthQ-Q-POWER-NQ-9021-EU/530

Licznik gazu: https://www.z-wave.pl/pl/p/Licznik-gazu-NorthQ-Q-GAS-NQ-9121-EU/531

Zachęcamy do zakupów!

Pozdrawiamy,

Zespół AdMax

www.z-wave.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl