ZW100 - Aeon Multisensor Vera 2

Aeon Labs Vera

Dotarła do nas najnowsza dostawa produktów Aeon Labs.

Najciekawszym produktem z tej przesyłki jest najnowszy Multisensor ZW100 (zastępca ZW074/dawniej DSB05).

 ZW100_1

Niewątpliwą zaletą najnowszej wersji czujnika jest jego pomniejszony rozmiar. MultiSensor wygląda nowocześnie i elegancko.

ZW100_3 ZW100_2

 W zestawie zawarte są:

  • multisensor ZW100
  • ergonomiczny, płaski kabelek USB
  • uchwyt do zawieszenia czujnika wraz z wkrętami oraz dwustronną taśmą do mocowania


ZW-100_4

Niestety nie wszystkie z czujników działają od razu po dodaniu do Very prawidłowo. Jak wiadomo ZW100 posiada 6 czujników (ruch, wilgotność, temperatura, oświetlenie, UV, wibracje). Czujnik ruchu nie jest prawidłowo rozpoznawany zaraz po dodaniu do centrali jednak można temu zaradzić (instrukcja umieszczona poniżej). Natomiast odczytów z czujnika UV obecnie nie uzyskamy, ponieważ jest to innowacyjny typ czujnika i Vera nie jest jeszcze do niego przystosowana. Na pocieszenie trwają prace, aby ZW100 działał w 100% prawidłowo zaraz po dodaniu do centrali. Poprawy można się spodziewać w najbliższych aktualizacjach.

Całą konfigurację czujnika zaleca się przeprowadzać z czujnikiem stale zasilanym po przez kabel USB.

1. Dodajemy czujnik do centrali - ustawiamy Verę w tryb dodawania urządzeń a następnie klikamy przycisk inkluzji na czujniku ZW100:

 2. Tak wyglądają czujniki, które pojawiają się w interfejsie. Jak wspomniano wcześniej czujnik ruchu (1. z czujników o nadanej nazwie ZW100) nie jest widoczny (w kolejnych krokach temu zaradzimy). Ostatni z wyświetlanych czujników jest/będzie czujnikiem UV. Prawdopodobnie pojawi się pytanie a gdzie czujnik wibracji? Czujnik wibracji jest elementem typu tamper - sabotaż. W momencie wykrycia wstrząsów czujnik rozpoznaje, że został strącony/przemieszczony i wysyła odpowiednią ramkę alarmową. W alarmach na głównej stronie pojawiają się te komunikaty.

3. Następnie wybieramy zakładkę "Advance" i modyfikujemy elementy oznaczone strzałką.
Proszę nie popełnić błędu w trakcie nanoszenia zmian.

 4. Po naniesieniu zmian musimy zresetować silnik lua, realizujemy to w zakładce Settings -> Z-wave Settings, jak na załączonym obrazku. Następnie wracamy do zakładki z urządzeniami - Devices i odświeżamy stronę.

 5. Jeżeli wszystko przeprowadziliśmy poprawnie w interfejsie będzie widoczna już czujka ruchu

6. W kolejnym kroku musimy dodać jeszcze odpowiednie parametry do urządzenia tj. parametr 3 oraz 4. Parametry dodajemy bezpośrednio na czujniku ruchu klikając ">" a następnie wybierając zakładkę Device Options. Pierwszy parametr odpowiada za to jak długo czujnik będzie wzbudzony (w trybie alarmu po wykryciu ruchu), przy czym wartość 10 jest minimalna. Parametr 4 jest czułością czujnika i zaleca się go ustawić tak jak na obrazku.

Jeżeli całość została poprawnie zrealizowana to po tych krokach powinniśmy uzyskać w pełni działający czujnik ruchu. Jak zostanie wprowadzona aktualizacja, dzięki której czujnik będzie w 100% wspierany wszystko będzie działało automatycznie i nie trzeba będzie się "bawić" w taką konfigurację.

Miłego korzystania oraz pomyślnej rozbudowy swojego "inteligentnego domu".

Życzymy miłego weekendu.

Pozdrawiamy,

Zespół AdMax z-wave.pl

 

EDIT - odpowiedź na komentarz

Pewnie, że działa! :)
* Możemy zmienić parametr 41 (2DEC) - defaultowo ustawiony jest na 20, co oznacza wyslanie raportu temperatury po zmianie o 2.0C. Jak ustawimy parametr np na 10 to będzie oznaczało raport po zmianie o 1C.
* Parametr 42 (2DEC) - parametr odpowiadający zmianie wilgotności. Defaultowo wartość 10 - odpowiadająca zmianie wilgotności o 10%.
* Parametr 43 (2DEC) - Zmiana oświetlenia - default 100LUX
-------
Można też zdefiniować kiedy automatycznie ma być wykonywany raport. Mamy 3 grupy raportujące : parametry 101-103 (4DEC) oraz odpowiadające im czasy raportowania 111-113 (4DEC).
Default'owo parametr 101 ustawiony jest na wartość 241 co odpowiada raportowaniu wszystkich czujników: wartość ta jest otrzymywana w następujący sposób (zapis binarny-kolejne bity):
oświetlenie,wilgotność,temperatura,uv,0,0,0,bateria;
XXXX000X (w miejsce X wstawiamy 0 bądź 1 w zależności co chcemy raportować).
Defaultowo mamy wartość 241, czyli: 11110001 - tak jak wcześniej wspomniałem wszystkie czujniki raportują.
Z grupą tą (101) "spięty" jest parametr 111(4DEC) odpowiadający czasowi raportowania tej grupy. Default'owo ustawiony jest na 3600 sekund czyli 60minut. Należy pamiętać, że ustawienie odpowiedniego czasu w sekundach ma wpływ na raportowanie w momencie stałego zasilania (USB) natomiast dla zasilania bateryjnego jest następująca zależność: <3600sekund odpowiada raportowaniu 60 min, natomiast >3600 odpowiada 120min.
Pozdrawiam,
Marcin Miotk
Serwis AdMax z-wave.pl

Komentarze do wpisu (2)

30 października 2015

Działa:) Który parametr odpowiada za wybudzanie czujnika i przesyłanie informacji o temp i wilgotności? I jak zmienić czas jego wybudzania?

3 listopada 2015

odpowiedź na dole wpisu :) Pozdrawiamy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl